Otázka:
Mají vakuové variabilní kondenzátory vyšší Q než vzduchové variabilní kondenzátory?
Paul
2013-12-23 06:34:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mají vakuové variabilní kondenzátory vyšší Q než vzduchové variabilní kondenzátory?

Nejsou běžně k vidění v tunerech nebo krystalových sadách.

Ale jsou uváděny jako lepší než vzduchové proměnné pro rezonující antény magnetické smyčky naproti napájecímu bodu - kvůli deskovým napětím zapojeným do přivedení antény magnetické smyčky k rezonanci.

Mají vakuové proměnné nějaké výhody Q v aplikacích s nízkým napětím?

Jeden odpovědět:
WPrecht
2013-12-23 07:36:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Q nesouvisí s napětím. Jednoduchou definicí Q může být poměr celkové energie v systému k energii ztracené za cyklus. Takže největším faktorem v Q je ztráta v dielektriku.

vakuové variabilní kondenzátory (VVC) mají obecně vyšší Q než vzduchové variabilní kondenzátory (AVC), ale dochází k určitému překrývání. Běžný rozsah pro VVC je Q od 5 000 do 10 000, pro AVC je Q 5 000 blízko horního konce.

Vakuum by se kvalifikovalo jako lepší dielektrikum než vzduch, ale další důvod, proč preferovat VVC, by byl být stabilita a vytrvalost. VVC jsou uzavřeny ve skleněné nebo keramické nádobě, a proto jsou méně citlivé na změny teploty a imunní vůči dalším změnám prostředí, jako je vlhkost, prach, hmyz, děti, psí srst atd.

Když vezmeme v úvahu Q vyladěný obvod, Q = frekvence / šířka pásma, kde frekvence je rezonanční frekvence nádrže a šířka pásma je rozdíl frekvence mezi body 3 dB. Jak je znázorněno ( Wikipedia):

Curve of a tuned circuit

Pokud jde o to, proč se VVC v krystalových rádiích běžně nevidí, mohlo by to být proto, že krystalová rádia jsou obecně levná rádia. Vakuové proměnné jsou podstatně dražší než běžné vzduchové proměnné. Ačkoli existují některé velmi vyhledávané proměnné vzduchu, které by vás mohly vrátit zpět> 100 USD použito kvůli některým jejich vlastnostem a skutečnosti, že již nějakou dobu nebyly vyrobeny.Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...