Otázka:
Jak se nazývá „crossover“ toroidní vinutí a jaký je jeho účel?
natevw - AF7TB
2015-12-24 04:18:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Natahuji zápalkovou krabici EFHW a mnoho návrhů, které jsem našel (včetně schématu dodaného se zakoupenou sadou), obsahuje při jejich navíjení jakýsi „zvrat“:

EFHW toroid example

(Obrázek převzatý z tohoto příspěvku a podobných videí je možné zobrazit zde a zde a zde.)

Chápu to tak, že část, kde se obě zelené zatáčky pohybují s počátečními červenými zatáčkami, se nazývá „bifilární“ vinutí a někteří doporučují kroucení obou vodičů k sobě ta část - její vlastní téma, které můžu trochu prozkoumat sám.

Ale jaký je trik, kdy červené vinutí prochází středem a pak pokračuje ve vinutí? Má jméno? Počítá se to jako tah - nebo jako „negativní tah“? (V diagramu, který jsem propojil, je nakreslených 8 + 7 závitů označených jako 2x7… ale mám podezření, že je to jen omyl.)

Proč by se toroidy namotávaly tímto způsobem ve dvou skupinách místo pouhého jednoduchý celkový počet vinutí rovnoměrně rozložených? Kdy je tato technika užitečná?

Jeden odpovědět:
tomnexus
2015-12-24 17:37:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Toto je transformátor magnetického toku, nikoli transformátor přenosového vedení. Funguje spojením toku stejně jako síťový transformátor. Bifilární část tedy není příliš speciální, nic jako transformátor přenosového vedení.

U běžného transformátoru toku nezáleží na poloze vinutí, pouze na počtu závitů. U RF však existuje obava z kapacitance.

Prvním problémem je inter-turn kapacitance, která může způsobit, že cívka bude rezonanční a přestane fungovat jako transformátor. Nejlepší, co můžete udělat, je udržovat malý počet otáček a rovnoměrně je rozložit. Méně otáček samozřejmě znamená větší tok, takže existuje kompromis.

Druhou obavou je kapacita z jednoho konce vinutí na druhý. Transformátor 64: 1 bude mít na konci vysokého napětí velmi vysokou impedanci a jakákoli kapacita na zemním konci vinutí bude mít tendenci zatěžovat konec s vysokou impedancí. Tento transformátor by se mohl transformovat na nepraktických 3200 ohmů, ale je docela pravděpodobné, že kapacita od živého k zemi bude menší.

Takže pokud sledujete vodič, zpětné vinutí pouze obrátí směr na jádru, stále jde stejnou cestou ven a ven, takže vyvíjí stále větší napětí v každé zatáčce. Zpětné vinutí je čistý trik, jak udržet vinutí roztažená, udržovat je ve stejném směru a udržovat vysokonapěťový a impedanční konec transformátoru daleko od země.

Nevím, jak se jmenuje, ale jsem si jistý, že ho bude mít.

Doporučené čtení: Jerry Sevik - transformátory přenosových linek

Děkujeme za odpověď! Takže si myslím, že to, co říkáte, je to, že „skokem napříč“ a navinutím vinutí * od místa, kde začínali (obráceně pouze ve smyslu místa, kde ležely, nikoli ve směru zatáček přes jádro), snižuje kapacitu mezi vstupem a výstupem? A že tento trik nelze * použít * v některých jiných aplikacích? (Tj. Transformace „přenosového vedení“ vs. „magnetického toku“ - na to bych mohl nakonec položit další otázku :-)
@natevw, ano prvnímu komentáři. Nejsem si tak jistý druhým, ale 1) transformátory přenosového vedení používají vinuté * přenosové vedení *, ne tolik * transformátorové otáčky *, 2) obvykle zahrnují vzájemné připojení začátku a konce vinutí, 3) funkce s žádný tok nebo minimální tok v jádrech a 4) obvykle nevytvářejí tak vysoké impedance.
Tuto odpověď potvrzuje http://vk6ysf.com/balun_guanella_current_1-1.htm, který obsahuje toto vysvětlení „… crossover v polovině vinutí, takže vyvážená strana končí na opačné straně balunu než nevyvážená koncovka . “
Respektovaný odkaz http://audiosystemsgroup.com/RFI-Ham.pdf tomu říká také „crossover winding style“ - zdá se, že můj vlastní pokus „alt-text“ byl dobrý odhad. Stejné atributy tohoto stylu připisují Joeovi Riesertovi (W1JR) v odkazu na článek z roku 1978, který, kdybych měl přístup, může dát původní zdůvodnění.


Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...