Otázka:
Může amatér používat mobilní technologie s SDR?
JC Hulce
2013-11-21 03:37:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Softwarově definované rádio otevírá mnoho nových možností pro amatérské digitální režimy. Jedna rodina technologií, která mě zajímá, je mobilní. Bylo prokázáno, že 2G GSM hlas / sms a 2,5G GPRS data fungují s OpenBTS na USRP SDR pomocí licencovaných celulárních pásem. Mohou tuto technologii využívat amatéři? Mohla by být někdy v budoucnu nasazena amatérská mobilní síť?

Poznámka: Vím, že k tomu existuje mnoho praktických úvah. Mobilní technologie jsou silně patentovány, ale patentům na mnoho starších technologií GSM nedávno vypršela platnost. K dodržení amatérských předpisů budou zapotřebí i některá vylepšení nasazení, například deaktivace šifrování. Odpovědi by se měly zaměřit na základy amatérů využívajících buněčné technologie prostřednictvím sdr a ne na tyto malé hangupy.

Pokud se chcete vyhnout „malým zavěšením“, jako je to legální nebo ne, co jiného tam je?
@PhilFrost Přeformuloval jsem oddíl o zákonnosti patentů
Stále si nejste jisti, jaké otázky zbývají. Mohl byste využít mobilní síť a změnit frekvenci na amatérská pásma? Tak určitě. Jsou amatéři schopni technicky i mentálně provozovat takovou síť? To je opravdu další problém, ale docela subjektivní ...
Dva odpovědi:
Adam Davis
2013-11-23 02:42:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ano, je to možné a má to několik obrovských výhod:

  • Lepší využití šířky pásma
  • Existující čipové sady / podpora / implementace
  • Nízká spotřeba

Ve skutečnosti není mnoho důvodů, proč by člověk nemohl v zásadě nahradit DSTAR a konkurenční systémy standardem založeným na technologiích GSM a GPRS. Dokonce i pro ty části, které jsou patentovány, vyčerpání patentů znamená, že používáme technologii, která je vyspělá daleko za DSTAR a podobné systémy, a je zcela otevřená. design a ukázková infrastruktura pro její široké využití. Jakmile k tomu ale dojde, můžete vybudovat mobilní síť přes rádiové frekvence Amatuer a můžete rozšířit funkčnost tak, aby podporovala specifické potřeby amatérského rádia, jako je veřejná bezpečnost a nouzová komunikace.

Samozřejmě bych musel říci, že pokud je amatérské rádio jen další mobilní síť, pak by sdílelo slabiny celulárních sítí, které nyní máme, a tedy není tak skvělé pro nouzovou komunikaci. Amatérské rádio je robustní ve své decentralizované, ad-hoc, jednoduché povaze, vlastnostech nesdílených celulárními sítěmi.
@PhilFrost Ano. A vzhledem k tomu, že jde o kontinuum, bylo by možné zvolit kombinování vlastností a technologií, které by vytvářely rádio, které lépe vyhovuje jejich konkrétním potřebám.
Je ironií, že patentované digitální režimy, které někteří šunky používají ve vzduchu, jako je DSTAR, jsou také patentově zatížené! Další informace o patentech AMBE naleznete na stránce http://ham.stackexchange.com/questions/809/is-is-possible-to-operate-d-star-from-a-software-defined-radio. Vzhledem k úsporám z rozsahu může být dokonce levnější získat řádně licencované čipy implementující GSM, než je tomu právě teď pro AMBE. (Samozřejmě jsem také slyšel, že pro obyčejné smrtelníky je notoricky těžké získat datové listy o buněčné technologii ...)
PearsonArtPhoto
2013-11-22 01:45:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Upřímně řečeno, klíčová technologie umožňující tuto práci existuje už nějakou dobu, a tou je oprava telefonu. V podstatě se můžete dostat na opakovač a vytočit osobu z uvedeného opakovače. Oblast operací je pro ně poměrně omezená, ale bylo to provedeno. A SDR může pomoci s tímto procesem, ale není to nutné.

Pokud jde o digitální, je třeba si pamatovat, že amatérská pásma zakazují šifrování. Většina užitečných věcí, které člověk dělá přes mobilní síť, vyžaduje šifrování nějaké formy. Není tedy pravděpodobné, že bude velmi užitečné. Ale ano, v zásadě to bylo možné.Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...