Otázka:
Je to správné feritové jádro ke snížení RFI jako tlumivky v běžném režimu?
Etep - VE6ETP
2018-10-25 13:11:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mám Flex 3000 připojený přes koaxiální kabel RG-11 k invertovanému dipólu ventilátoru V vyladěného na 40m a 20m na ​​mé střeše. Na stožáru u antény mám „ošklivý“ balun. Dále vedu přívodní vedení do potlačovače blesku, kde vedení vstupuje do domu a je připojeno k mé 8 stopové zemní tyči.

Uvědomuji si, že můj koaxiální kabel není 50ohm (je to 75ohm), ale pracuji na 80, 40 a 20m. Moje SWR je 1,1 na 40 ma 1,4 na 20 ma moje ATU se stará o zbytek. Chápu, že by to na HF nemělo být příliš důležité. Ve skutečnosti je tento koaxiální kabel dimenzován, takže má také další stínění, takže je velmi dobře chráněn před vnějším rušením. Pokud ovšem toto zvláštní stínění nemá opačný účinek, umožňuje to, aby stínění stíhalo ještě více RFI, protože funguje jako fantastická anténa. Proto se snažím dělat to, co vysvětlím dále ...

Snažím se omezit různé RFI na 80m a 40m (asi 20m) přicházejících do mé chatrče (a také eliminovat RFI přenosy na různá zařízení), ale neměly velký úspěch. Snažím se používat feritová jádra, abych pomohl některé z nich snížit ...

Mám tato feritová jádra Fair-Rite z www.mouser.ca ...

Mouser Link

Která by měla být tato konkrétní jádra na stránkách Fair-Rite ...

Fair-Rite Link

Chápu, že se jedná o materiál č. 31, jak je zmíněn v mnoha dokumentech, v neposlední řadě je to Průvodce Jimem Brownem (K9YC) po RFI, Ferity, Baluns a Audio Interfacing (často označovaný jako „Bible "RFI nález a redukce) ...

Hrál jsem s těmi toroidními jádry na off za poslední 3 roky. Stále se k nim vracím, protože doufám, že omezím RFI v mé chatrči. Pokaždé, když jsem se pokusil použít tato jádra, udělali přesně nulový rozdíl.

Například mám známý zdroj RFI, což je ptáček způsobený mým hlavním 27 "monitorem (model Apple). Vidím tento ptáček na 80 m. Zkoušel jsem několikrát zabalit napájecí kabel a bez štěstí. Nulový efekt. Toto je však jen ptáček, takže si s ním dokážu poradit.

Dalším příkladem je, když vysílám, slyším RFI přes mé reproduktory v chatrči. Toto je systém Logitech 5500. vše funguje od hlavního subwooferu, ke kterému se potom připojí i všechny reproduktory. Odpojil jsem všechny reproduktory a stále dostávám RFI přes hlavní woofer. Napájecí kabel basového reproduktoru jsem asi desetkrát zabalil do dvou jader . Nulový rozdíl v úniku RFI do reproduktoru. Jak již bylo zmíněno, používám Flex 3000, takže mít počítač a reproduktor je zásadní. Znovu to dokážu obejít a používat bezdrátová sluchátka, ale není to ideální.

Také jsem zkusil tlumivku Bifilar, jak je podrobně popsáno v prezentačním PDF z K9YC, počínaje stránkou 45 zde https://www.qsl.net/w/wa3mej//Articles/K9YC/Co axChokesPPT.pdf Mám obrázek toho, co jsem vytvořil ...

My Bifilar Choke wound with #14 THHN wire

Toto bylo provedeno s # 14 THHN drát, jak je podrobně uvedeno v prezentaci výše na straně 47. Toto bylo připojeno k mému přívodnímu vedení na jednom konci a druhý konec šel přímo do mého flex-3000.

Mám několik dalších zdrojů v mém dům, se kterým se snažím vypořádat, ale snažím se některé z nich zmírnit jádry. Zdá se však, že jádra nemají absolutně žádný rozdíl. Buď mám špatná jádra, nebo mi něco chybí a nedělám to správně? Koupil jsem si tyto věci a myslel bych si, že uvidím alespoň okrajová vylepšení, ale zatím jsou k ničemu.

Nějaké návrhy, co mi chybí?

AKTUALIZACE 1

Zde je několik obrázků z mého nastavení antény a mého ošklivého balunu. Je zřejmé, že výška antény není ideální, ale je ve druhém patře. Od té doby jsem přidal vertikální dipól (Comet 250B), který není zobrazen. Jak vidíte, balun má všude koaxiální těsnění, takže to budu muset vytáhnout a vypnout balun pro svou feritovou tlumivku. Všiml jsem si na obrázcích, že se zdá, že koaxi visí na mém balunu, což jsem si dříve nevšiml. Může to být také faktor?

Také jsem přidal obrázek mého nového pozemního nastavení ...

Antenna Setup Nastavení antény

Ugly Balun Ošklivé Balun

New Ground Setup Nové nastavení země

Aktualizace 2

Pokusil jsem se vytvořit rychlou a špinavou verzi RFI detektoru, na kterou upozornil Phil Frost - W8II. Toto je založeno na odkazu uvedeném v první odpovědi níže.

Zde je několik obrázků mého detektoru. Zahrnuje cvaknutí na feritu s 10 otáčkami drátu skrz prkénko, kde jsem zatím zapojil komponenty. Používám čepici 101 nf (předpokládám, že je to nF, protože je na ní pouze číslo) a rezistor 47 Ω a 100 Ω. Uvidíte červenou LED. V tuto chvíli nemám po ruce žádné diody, ale mám je na objednávku. Myslel jsem, že zkusím LED, abych zjistil, jestli to bude fungovat.

Na mém multimetru bohužel nečítám. Mám to nastaveno na 200mA a dal jsem ferit vedle mého napájecího vedení. Prostě čte 00.0 po celou dobu, kdy vysílám. Nejsem si jistý, jestli je to dobré, protože nemám žádný proud v běžném režimu, nebo spíše jsem udělal detektor špatně.

Zde je obrázek mého detektoru a mého multimetru.

Detector Detektor

Multimeter Multimetr

Detektor CMC vydává napětí úměrné proudu CM, které se usměrňuje diodou a uloží se na kondenzátor. Nastavte měřič na stejnosměrné napětí.
Koaxiální feedline, kterou zkoušíte, musí jít _through_ jádrem, ne vedle ní. Feritové jádro je uzavřený magnetický obvod, vnější magnetické pole nebude indukovat cirkulující magnetický tok v jádře.
Děkuji. Uvědomil jsem si to včera poté, co jsem zveřejnil svoji aktualizaci. Upnul jsem ho na přívodní vedení a nastavil multimetr na 2 V. Vždy čte kolem 0,003 a 0,002 bez ohledu na to, zda vysílám nebo ne, a bez ohledu na výkon.
Tři odpovědi:
Phil Frost - W8II
2018-10-25 17:00:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To vypadá jako jemné jádro a fotka vaší stavby vypadá dobře. Váš koaxiální kabel nezpůsobuje žádné problémy s hlukem.

Zkuste namísto ošklivých umístit tlumivku na feedpoint , ne na rádio . balun máš teď. Tlumivka na rádiu udělá málo, protože koaxiální štít, konektor a kryt rádia již tvoří souvislý štít kolem všech přijímacích obvodů.

Cílem balunu je vyloučit běžné -mode current on the feedline. Napájecí vedení s běžným režimem proudu je součástí vyzařovací a přijímací antény, a protože vede do chatrče, je blízké všem druhům elektroniky generující šum. Funkční balun potlačuje v napájecím vedení proud v běžném režimu, takže vyzařuje nebo přijímá pouze anténa, která je dále od zdrojů hluku. To často snižuje RFI.

Ošklivé baluny mohou být neúčinné. Jelikož jsou čistě reaktivní impedancí, nemohou rozptýlit hlukovou energii, pouze ji přesměrovat. V některých případech se reaktance ošklivého balunu kombinuje s reaktancí napájecího vedení nebo věže v běžném režimu, čímž se vytvoří rezonanční obvod, který je horší než žádný balun. Správně vybraný ferit má na druhé straně významnou odporovou složku vůči své impedanci, a proto funguje ve všech případech, protože dokáže převádět energii šumu na teplo.

Oprava problémů s RFI, jako jste popsali, může být obtížné, pokud nevím, co funguje a co ne. Pokud si nejste jisti, že byly odstraněny problémy s běžným režimem napájecího vedení, pokus o opravu zdroje šumu umístěním feritů kolem je marné cvičení, protože veškerá elektroinstalace ve vašem domě je součástí antény.

Navrhuji tedy měřit proud v běžném režimu pomocí ošklivého balunu a poté pomocí feritové tlumivky. Můžete zkusit různé návrhy feritových tlumivek, abyste našli ten, který funguje dobře. Počet otáček, materiál jádra a geometrie jádra mají rozdíl. Prezentace K9YC, na kterou jste odkazovali, o ní podrobně pojednává. G3TXQ má také několik dobrých dat. Tyto zdroje můžete použít jako výchozí bod pro návrh a poté výsledky potvrdit měřením.

Teprve poté, co potvrdíte, že jsou vyřešeny problémy s běžným režimem v napájecí lince, projděte dům a identifikujte zdroje hluku. Nasazení feritů na kabely zanechávající hlučné zařízení eliminuje „anténu“, kterou používají k vyzařování hluku.

Phil napsal: „Váš koaxiální kabel nezpůsobuje žádné problémy s hlukem.“ Zajímalo by mě, jestli kryt jeho „RG11“ není dostatečný, aby zabránil RFI. Může být ještě více než 75-ohmový koaxiální kabel mimo značku.
Děkuji vám oběma za komentáře. Od svého zveřejnění jsem provedl mnoho změn v mém jednobodovém terénu. Můj zemnící vodič mezi mým zařízením v chatrči a zemnicí tyčí nebyl optimální. Bylo to asi 20 stop nebo tak. Snížil jsem to asi na polovinu nebo méně, protože jsem přepracoval část svého potrubí. Potřebuji znovu provést několik testů, abych zjistil, zda se tím něco zlepšilo. Od té doby jsem zachytil vertikálu, která je jen vertikálním dipólem. Funguje fantasticky a jsem schopen pracovat na kapelách, které jsem nikdy předtím nedokázal. 160m, 60m, 30m, vše dobré. Nikdy mě nenapadlo, že budu někdy pracovat 160 metrů. Zdá se, že je vhodná doba.
@Etep-VE6ETP Jediným důvodem, proč by změna uzemňovacího vodiče mohla věci zlepšit, je, pokud jste měli značný proud v běžném režimu. Je mnohem lepší to vyřešit opravou balunu. Když balun funguje, není žádný proud v běžném režimu, a tedy nic k zemi.
Chtěl jsem jen aktualizovat všechny zde. Od chvíle, kdy začal létat sníh, jsem neměl šanci vstát na střechu. Když můžu, tak se tam dostanu, vyměním ošklivý balun za feritovou tlumivku a porovnám. Předpokládám, že měřením proudu v běžném režimu máte na mysli jen pohled na rozdíly měřiče signálu? Nebo existuje lepší způsob, jak to konkrétně měřit? Právě jsem se vrátil do svého rádia po pětileté přestávce, takže se převychovávám. :)
Philův výrok, že „ošklivé baluny mohou být neúčinné“ je velmi pravdivý. Jedním z důvodů je, že jsou úzkopásmové. Vyobrazený ošklivý balun je pravděpodobně účinný na 20 m a „neúčinný“ na 80 m. Na 80m je téměř žádný ošklivý balun účinný, protože bychom potřebovali více než 60 zatáček, a pak by pravděpodobně nebyl efektivní na 20m kvůli vlastním rezonančním efektům.
@Etep-VE6ETP "změřte proud v běžném režimu" v mé odpovědi výše je odkaz - pokud na něj kliknete, odpoví na vaši otázku.
@Etep-VE6ETP Pokud budete postupovat podle Philových rad a použijete pouze doporučení feritové tlumivky K9YC a G3TXQ, pravděpodobně to nebudete muset měřit! :-)
Děkuji vám oběma za vaše komentáře. Čekám, až se sníh roztaje ze střechy, než tam vyskočím a vyzkouším tlumivku, kterou jsem vytvořil (na obrázku v mém příspěvku). Jedna otázka, kterou mám, stojí za to mít ošklivý balun a feritový tlumivka, které jsem sériově vyrobil na přívodním potrubí u antény? Nebo použít jeden nebo druhý? Nebo pokusem a omylem zjistit, co funguje? Chcete zajistit, aby používání obou nebylo problémem? Pravděpodobně bych také chtěl dát tuto tlumivku do nějakého druhu odolného proti povětrnostním podmínkám, ale četl jsem, že teplo může být problém. Návrhy?
Přidal jsem další aktualizaci v mých pokusech vyrobit detektor. Nevěřím, že to dělám správně. Přečtěte si moji aktualizaci výše.
@Etep-VE6ETP pravděpodobně lépe klást nové otázky, než z toho udělat román.
@Etep-VE6ETP Phil má pravdu. ** Měli byste odstranit část o detektoru a přesunout ji na novou otázku. **. ["Upravte prosím otázku tak, aby byla dostatečně podrobná, abyste mohli identifikovat adekvátní odpověď. Nepokládejte několik různých otázek najednou."] (Https://ham.stackexchange.com/help/closed-questions).
Chris K8NVH
2018-10-26 01:26:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odpovědi zde jsou vynikající a mám jen málo co dodat, než abych zdůraznil / problémy RFI jsou těžké /

Zvažte případ problému RFI popsaného v Electronics Stack Exchange ( https: / /electronics.stackexchange.com/questions/402021/how-do-i-specify-a-low-rfi-led-driver/402029#402029). Všechno bylo feritováno k smrti (tlumivky 5000 ohmů v běžném režimu obklopující všechny vodiče připojené ke zdroji a přijímači), a přesto se při provozu zařízení objevují hladiny šumu S9-11 ve více pásmech. Malý malý transformátor, který je napájen nefiltrovaným proudem pilovitých zubů, vyzařuje natolik, aby dosáhl 30 stop na správně udušenou přijímací anténu a zničil několik pásem.

Oprava spočívá v nahrazení problematického zařízení.

Někdy děláte všechno „správně“ a stále to nestačí.

Brian K1LI
2018-10-25 19:34:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kromě všeho, co Phil napsal, může dojít k možné „rychlé opravě“, pokud mezi feritový toroid zabalíte několik závitů každého kabelu mezi rádio a počítač. Setkal jsem se s několika případy RFI vyplývajícími ze zemních smyček a jiných nesouladů mezi kusy připojeného zařízení.

Možná budete muset „rozdělit a dobýt“ celkový, komplexní problém více vodičů a jejich interakcí do více, jednodušší problémy. Co se například stane, když vyměníte počítač Flex + za samostatnou soupravu napájenou z baterie? Jediným způsobem, jak identifikovat viníka, může být vyloučení vodičů a jejich vzájemného působení.

Můj otec a Elemer, K1DXB (SK), utrpěli úžasné RFI, dokud nevyměnil svůj kovový stůl za dřevěnou jednotku . Vodivý stůl podle všeho vytvořil problematické spojovací cesty!Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 4.0, pod kterou je distribuován.
Loading...