Otázka:
Je VKV anténa na karoserii vozidla špatný nápad?
conan
2014-03-20 18:59:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

V kontextu jsem úplně nový a nemám na něm nic jiného než dvoupalcový (2 m / 70 cm) bič HT &.

I když pravděpodobně půjdu s magneticky namontovanou vertikální anténou Přemýšlel jsem o dalších skrytých možnostech.

Mohl bych například udělat 1/2 vlnový dipól namontovaný podél střechy? 2m dipól je jen něco málo přes 3 stopy a snadno by se vešel podél okraje nebo uprostřed. Potřeboval bych to zaizolovat, to jsem si jistý, ale to by fungovalo nebo by stálo za námahu? A co svisle podél zárubně?

Nárazník je již izolovaný. I když karoserie vozu odráží RF v jednom směru, mohl bych potom kombinovat jeden v předním a jeden v zadním nárazníku?

Podél střechy? Myslíš rovnoběžně se zemí? Špatný nápad ... Proč? Anténní polarizace, už jste pohyblivým cílem s věcmi mezi vámi a vaší cílovou osobou, takže ... Přechod na polarizaci je špatný nápad kvůli ztrátě db ...
Měli byste se podívat na tuto podobnou otázku: Odkaz.
Jeden odpovědět:
Phil Frost - W8II
2014-03-21 00:19:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Horizontální dipól VHF nad (pravděpodobně kovovou) střechou automobilu není dobrý nápad. Protože střecha automobilu je relativně velká vzhledem k vlnové délce a je dobrým vodičem, získáte v něm hodně vysokofrekvenčního proudu prostřednictvím kapacitní a indukční vazby. To samo o sobě není špatná věc, ale protože geometrie vašeho vozu není navržena jako anténa, bude výsledek obtížně předvídatelný a pravděpodobně nebude příliš dobrý.

Tady je jeden problém: pokud myslíme na střechu automobilu jako na nekonečnou vodivou rovinu (jen hrubé přiblížení reality), vytvoří obrazovou anténu. Pokud je váš dipól velmi blízko ke střeše, pak tato obrazová anténa zruší většinu záření vaší antény. Jak se dostanete výše, získáte menší rušení, ale většina záření bude nahoru, směrem k obloze. Když to dosáhnete na polovinu vlnové délky, pak už to nebude problém, ale proč ne jen použít mag-mount vertikální, která je stejně vysoká? Pro vertikální je pozemní rovina a výsledná obrazová anténa dobrá věc.

Vaše auto samozřejmě není nekonečnou rovinou. Vysokofrekvenční proudy budou proudit po celé karoserii a pravděpodobně budete dostávat záření z slotových antén tvořených švy v karoserii. Problém je v tom, že nevíme, co budou. Pravděpodobně nebudou nabízet dobrou shodu s vaším 50Ω koaxiálním kabelem.

Také polarizace může být cokoli. Podle konvence používá FM na VHF vertikální polarizaci. Pokud náhodou vyzařujete s horizontálním zářením, bude vás většina lidí slyšet pouze cestami, které rotují vaši polarizaci. V praxi to znamená ztrátu řádově 30 dB. Radiace z vaší karoserie pravděpodobně nebude úplně vodorovná, takže to nemusí být tak špatné, ale s největší pravděpodobností to nebude tak dobré.

Dalším problémem může být elektronika ve vašem autě. S dipólem položeným na karosérii (kdekoli) je spojení mezi dipólem a karoserií tak dobré, že jste mohli také pájet napájecí vedení přímo na karoserii a přeskočit dipól. Je tedy zřejmé, kolik vysokofrekvenčního proudu je v karoserii automobilu a veškerá kabeláž k němu připojená. Automobilová elektronika je obvykle velmi robustně zkonstruována, ale nejsem si jistý, jestli bych jim věřil, že budou pracovat s vysokofrekvenčním vysílačem připojeným k nim.

Pokud to není úplně tak blízko střechy auta, pak by to odráželo signál nahoru, jako to máme u HAARP. 180 stop vysoké zkřížené dipóly nad ocelovým pletivem.


Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...