Otázka:
Potřebuje vysokofrekvenční vysílač na bázi trubek anténní tuner?
K9KRB
2013-10-27 20:07:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Existuje s úpravami na vysílači, jako je Yaesu FT-101E, anténní tuner, nebo můžete dosáhnout stejného cíle úpravou načítání a dalších ovládacích prvků?

Dva odpovědi:
oh7lzb
2013-10-28 17:27:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Původní pokyny pro ladění Yaesu FT-101 uvádějí následující:

Nepoužívejte antény, které nejsou vyladěny nebo vykazují SWR větší než 2 : 1 .

Externí anténní tuner může obvykle pracovat s mnohem širším rozsahem nesouladu. Pokud máte „náhodný vodič“ nebo jinak nevyladěnou anténu, je jednoznačně vyžadován tuner. Mírný nesoulad (2: 1 nebo méně) lze vyřešit pomocí ovládacích prvků zesilovače elektronky.

Stejná rada bude platit i pro ostatní finále elektronky.

KE3FL
2013-10-27 22:10:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nevěřím, že je potřeba anténní tuner, pokud jsou úrovně výkonu 100 W nebo méně. Neříká vám v příručce, jak se připojit k anténě a jak zajistit, aby k anténě šlo napájení? Pamatuji si, jak jsem vyladil energii na žárovku a poté připojil anténu. Pamatuje si to ještě někdo?

To není pravda, úroveň výkonu nemá žádný vliv na to, zda je vyžadován tuner. I při pěti wattech může nevyladěná a neodpovídající anténa poškodit váš vysílač.
Na začátku 60. let jsem se svým Eico 720 (PA, 6146B) nikdy nevlastnil tuner. Ve skutečnosti jsem nikdy neznal nikoho, kdo by vlastnil ladičku. A to zahrnovalo spoustu mladých šunek, jako jsem já. Měl jsem 40metrový dipól, který byl krátký, protože jsem neměl dostatek místa pro plnou velikost. Během mého začínajícího roku jsem však měl pár tisíc kontaktů pomocí svého vysílače Eico naladěného na tuto anténu. SWR? Nikoho to nezajímalo. Můj výstupní výkon byl oficiálně 75 wattů (tehdy zákonný limit pro nováčka), ale běžel jsem na plný výkon a produkoval 90 wattů. To je však 90 wattů stejnosměrného vstupu, protože měřily výkon v těchto dnech.
Ano, vím, tento příspěvek je starý tři roky.


Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...